news

تحلیلی بر قیمت زیره در بازارهای داخلی و خارجی و روندهای آن

مروری بر قیمت و روندهای زیره در بازارهای مختلف

ارزانتر شدنِ اتی از نقدی، چقدر و تاکجا طبیعی است؟

هدفِ قیمتی زیره و زعفران با توجه به چشم انداز نرخ ارز، در مسیر نزولی کجاست؟

قیمت زیره در بازار نقدی در محدوده 30 تا 32 هزار تومان قرار دارد. در بازار گواهی سپرده حدود 32 هزار تومان و در بازار جهانی حدود 30 هزار 500 تومان. اما در بازار آتی نرخ ها در کانال 27 و 28 هزار تومان قرار دارد. البته بازار گواهی سپرده زیره بسیار کم حجم و کم معامله است (همزمان موجودی انبارها هم بسیار اندک است؛ یعنی کشاورزان و بنکداران، استقبالی از انبارهای بورسی نکرده اند و بیش از 90 درصد ظرفیت ابنارهای بورسی خالی است). با همه اینها بازار نقدی داخلی و نرخ های نقدی جهانی از نرخ های بالاتر از 30 هزار تومان حمایت می کند. در این شرایط افت قابل توجه قیمت آتی نسبت به نقدی، طبیعی است؟ این شرایط در زعفران هم وجود دارد. واقعیت این است که لزومی ندارد قیمت آتی از نقدی بیشتر باشد (چنانچه بررسی می کنیم این موضوع در بازارهای جهانی هم رایج است) اما در اقتصاد تورمیِ ایران، معمولا ارزش زمانی مثبت است و علی القاعده، باید قیمت آتی بیشتر باشد، مگر انکه شرایط تورمی یا عامل اصلی آن چشم انداز معکوسی داشته باشد. در ادامه این موضوع را در کنار تحولات زمانی قیمت زیره و زعفران در بازارهای مختلف و روندهای آن بررسی می کنیم و توضیح می دهیم که با توجه به چشم اندازها، هدف پایینی قیمت آتی زیره کجاست.

مروری بر قیمت زیره در بازارهای مختلف

چنانچه پیداست قیمت زیره در انتهای هفته قبل، در بازارهای مختلف بیش از 16.8 درصد اختلاف داشته است. کمترین قیمت مربوط به زیره آبان با 27 هزار و 900 تومان و بیشترین آن مربوط به زیره کیمیا با 32 هزار و 592 هزار تومان بوده است.

البته بازار آتی یک بار دیگر در اوایل شهریور نیز کانال 27 هزار تومان را لمس کرده بود و بعد از آن با سرعت به محدوده بالاتر از 30 هزار تومان بازگشت. اما نتوانست پایدار مانده و دوباره روند نزولی گرفت. با این حال در بازار گواهی سپرده، بعد از افت قیمت ها از مقادیر نجومی اولیه، هیچگاه شاهد از دست رفتن سطح 30 هزار تومان نبوده ایم.

در بازار جهانی نیز نرخ زیره در محدوده 30 تا 33 هزار تومان (بین 16 هزار و 860 تا  18 هزار و 340 روپیه (به ازای هر 100 کیلوگرم)) در نوسان بوده است.

چرا آتی افت می کند؟

اینکه آتی ارزانتر از نقدی باشد، خیلی عجیب نیست. همین الان در بورس های جهانی قیمت آتی بسیاری از محصولات (از جمله همین زیره) کمتر از نقدی است. چرا که چشم انداز مثبت تری (نسبت به اکنون) وجود ندارد. اما افت بیش از حد قیمت (بیش از 10 درصد) باید دلیلی قوی تر داشته باشد.

درباره زعفران، نزدیکی به فصل برداشت این موضوع را توجیه میکند. اما درباره زیره این مسئله وجود ندارد. مسئله مهمتر که بر هر دو بازار (زیره و زعفران) سایه افکنده، احتمال کاهش بیشتر نرخ ارز است. در واقع در حالیکه در کشور موتور تورم همواره قیمت آتی را بیشتر از قیمت نقدی رقم می زند، معکوس شدن چشم انداز نرخ ارز ( با توجه به وقایع سیاسی و …) باعث شده، چشم انداز برای آینده قیمت ها مثبت نباشد.

با همه اینها، وقتی درباره آینده حرف میزنیم، حرف از اما و اگرها و تصورات و انتظارات است که می توان انحراف جدی از واقعیت داشته باشد. طبیعتا، زیره هم نمی تواند در اثر چنین چشم اندازی به صورت مداوم افت کند. مخصوصا آنکه به کف قبلی در محدوده 27 نزدیک شود. قرار گرفتن قیمت ها، 20 درصد پایین تر از قیمت نقدی یک محدوده کم ریسک ایجاد خواهد کرد. چرا که بیشترین انتظار برای افت نرخ ارز هم، حدود 20 درصد (از 11.6 به 9.5) است.

البته این مفروض به آن است که قیمت ها به سمت پایین چسبنده نباشد و زیره همگام به دلار افت کند.

اما درباره زعفران، با توجه به رسیدن قیمت ها به نزدیکی هسته سخت انتظار افت 20 درصدی، حتی در صورت افت 20 درصدی نرخ ارز، ضعیف است. زعفران نهایتا می تواند تا محدوده 8 افت کند.

Leave a Reply

Related Articles

Back to top button